İnceleme: Beyaz Zambaklar Ülkesinde

[notification style=”info”]”istediğiniz kadar mükemmel kanunlar yapın, seçimleri mevzuatları oluşturun, siyasi ideolojilerin mucizevi güçlerine inanın, çocuklarınız iyi terbiye görmeden hayata atılırlarsa ne kadar iyi bir hukuka sahip olursak olalım toplum hayatımız sönük ve sefil olacaktır. bu gençlerin arasından çıkan memurlar işlerinde ihmalkarlık yapacak, milletvekilleri kendi çıkarların peşinde koşacak, bakanlarsa siyasi cambazlar olacaktır. okullar yeni neslin zekasını ve kalbini körelten yerler olurken, ülke basınıysa sokaklarda bedenini para karşılığı satan fahişelere benzeyecektir. hem şahsınızın ve hem de toplumun hayatını buna göre düzenlemelisiniz.”[/notification]

Grigory Petrov’un yazdığı, 1923 yılında yayımlanan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”, yazarın belirli aralıklarla yolculuk yaptığı Finlandiya zamanlarındaki notlarından oluşuyor. Kitap, 1800’lü yılların son döneminde Finlandiya halkının durumunu, cahiliyeden kurtulmak için ülkedeki az sayıdaki Fin aydınının verdiği mücadeleyi konu ediniyor.

İlk kez Atatürk zamanında Türkçeye çevrilen kitap, çevrildikten sonra ülkemizdeki askeri okulların ders müfredatına eklenmiştir. Basıldığı dönemde ülkemizde oldukça ilgi gören bu eser, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline gelmiştir.

Aslında hayal ürünü olan bu kitabın orijinal baskısı Rusça’dır. Geri kalmış bir vatanın nasıl ekonomik ve sosyal açıdan birinci dünya ülkesi haline geldiğini konu edinen bu eserde ana eksen olarak alınan Finlandiya’da ilk defa 1978 yılında basılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir